2007

BCE Versenyképesség Kutató Központja napjainkra közel három évtizednyi színvonalas és hagyományteremtő munkával vált kiemelkedő kutatási műhellyé. A Központ 2006-ban már a harmadik, vállalatvezetői kérdőívre épülő versenyképességi kutatási programját zárta. A kutatási eredményeket számos tanulmányban publikálták, de mindemellett 2007-es cikkükben néhány a vállalati szférán túlmutató tanulságot, üzenetet is megfogalmaztak a szerzők, Czakó Erzsébet és Chikán Attila.  

“• Szükség lenne nemzetgazdasági szinten a versenyképesség szisztematikus, szakszerű és horizontális elemzéseire, értékelésére, annak érdekében, hogy a versenyképességet retorikájukban hangoztató, különböző területekre vonatkozó tervek és intézkedéscsomagok eredményesebbek lehessenek. Ennek eszközei a fejlettebb országokban a kormányzat mellett a napi politikától és az operatív gazdaságirányítástól függetlenül működő intézmények (pl. versenyképességi tanácsok). 

  • A vállalati szakmai szervezetek szerepét fejleszteni szükséges a vállalati szféra érdekeinek szisztematikus és szakszerű képviseletére, a legjobb szakmai megoldások ismertetésére és elterjesztésére, a gazdálkodás-módszertan színvonalának emelésére.
  • A piaci és tulajdonosi értékszemlélet további erősítésére és fejlesztésére van szükség, különösen a magyar tulajdonban lévő középméretű (50-250 fő alkalmazotti létszámú) vállalati körben. Ehhez a szemléletváltáshoz szükség lenne az ehhez a feladathoz illeszkedő vezetői képzési formák kínálatának kialakítására, ami a felsőoktatási intézményektől szisztematikus, hosszú távra szóló fejlesztési munkát követelne meg.”

Czakó Erzsébet - Chikán, Attila (2007): Gazdasági versenyképességünk vállalati nézőpontból – 2004–2006. Vezetéstudomány, 38(5) pp. 2-8.

https://unipub.lib.uni-corvinus.hu/3960/1/vt2007n5p02-08.pdf