2005
A Budapesti Corvinus Egyetem Vezetőképző Központja és Vezetési és Szervezési Tanszékének munkatársai által végzett Humán Tükör kutatás élenjáró volt a hazai HR gyakorlat tudományos elemzése tekintetében. Az eredményekről beszámoló egyik tanulmány gyakorlati tapasztalataiból szemezgetve a következőket olvashattuk a szakma két évtizeddel ezelőtti önértékelése kapcsán:
“• A HR-esek önképe érzékelhetően erősebb annál, mint ahogy a különbözői vezetői szintekről a teljesítményüket és kompetenciáikat értékelik.
- A felső vezetők alapvetően elégedettebbek a HR terület hozzájárulásaival, mint a középvezetők. Megfigyelhető az a HR-esek számára fennálló dilemma, hogy vajon a fenti felek közül melyik igényeit kell elsősorban kielégíteni.
- A szerepeknél is megfigyelhető egyfajta értelmezésbeli különbség: a HR-esekét elsősorban az operatív szintű elvárások, míg a vezetőkét a stratégiai, illetve a hatékonysággal összefüggő kérdések befolyásolják.
- A HR-esek önképe és a vezetők értékelése közötti legnagyobb különbség éppen az alapokat jelentő adminisztratív szakértő szerep esetében a legnagyobb.
- A vezetők elvárásai szerint a HR, már ott van a stratégiai döntéshozók között, de még nem teljesen világos, hogy ez mit jelent, mit várjanak, illetve mit várhatnak tőle.
- A HR-esek - önértékelésük szerint is - számos olyan kompetenciában nem működnek megfelelő szinten, amelyeket pedig kritikusaknak tekintenek a terület sikeressége szempontjából (például: Eredmények mérése, Változásmenedzsment, Konfliktuskezelés, Ügyfél-orientáció).”
Bokor Attila - Bíró Kata - Kováts Gergely - Takács Sándor - Toarniczky Andrea (2005): Humán tükör - körkép a hazai szervezetekben a HR tevékenységre vonatkozó elvárásokról és annak megítéléséről I. rész. Vezetéstudomány, 36(1) p. 33-47. https://unipub.lib.uni-corvinus.hu/4370/1/VT_2005n1p33.pdf