1999
Bayer József és Czakó Erzsébet 1999-es írásában a globalizálódó világgazdaságban a vállalatok előtt álló stratégiai választások között segít eligazodni. A cikk tanulságai között a következőket fogalmazták meg a szerzők:
“Az eddigiekben elsősorban a globális iparágakban működő, nagy multinacionális vállalatokra összpontosítottunk. A globalizálódó világgazdasági környezet, a globális iparágak sokasodása azonban alapvetően érinti azokat a vállalatokat is, amelyek a magyar gazdaságban kis versenytársként vannak jelen hazai és nemzetközi piacokon, iparáguk azonban nem tekinthető globálisnak. Ennek alapvető oka a magyar gazdaság méretére és külgazdasági szempontból nagyfokú nyitottságára vezethető vissza. A hogyanok megválaszolásához a globális vállalati működést lehetővé tevő és serkentő tényezőket érdemes sorra venni, és megnézni, hogy ezek hogyan módosítják a vállalati működést. A globalizációt mozgató tényezők közül hármat emelünk ki:
- makrogazdasági tényezőként a piacok liberalizálását és deregulációját,
- a technológiai fejlődést, ahonnan az információs technológia térhódítása és fejlődése kiemelkedik,
- a vállalati termelési tényezők növekvő mobilitását (pl. a telephely áthelyezés időigényének csökkenése).
Ezek a tényezők a vállalatok számára négy területen hoztak és hoznak jelentős változást: a verseny, a stratégiai vezetés, a működés, és a tanulás (szervezeti és egyéni) vonatkozásában.”
Bayer József - Czakó Erzsébet (1999): A stratégiai vezetés sajátosságai a globalizáció közepette. Vezetéstudomány, 30(2) p. 14-24.