Beküldések

Bejelentkezés vagy Regisztráció a beküldéshez.

Ellenőrzőlista a benyújtás előkészítéséhez

A benyújtási folyamat része, hogy a szerzők ellenőrizzék le a benyújtandó anyaguk mindenben megfelel az alábbi listában szereplő elvárásoknak, és azokat a beadványokat, amelyek nem tartják be a az útmutatóban leírtakat, azokat vissza lehet küldeni a szerzőnek.
  • A beküldött anyag nem lett korábban publikálva, és megelőzően egy másik folyóiratnál sem lett lektorálva (bővebb magyarázatot lásd a Megjegyzések a szerkesztőnek résznél).
  • A beküldési állománya OpenOffice, Microsoft Word vagy RTF document fájlformátumban van.
  • Ahol rendelkezésre állt, a hivatkozásokhoz az URL megadásra kerültek.
  • A szöveg szimpla sorköz szerkezetű, 12-es betűméretet használ. Dölt szövegezést használ aláhúzás helyett (kívétel az URL címek), és az összes illusztráció, ábra és táblázat a szövegtörzs megfelelő szakaszában található és nem a dokumentum végén.
  • A szöveg betartja, és megfelel a Szerzői Útmutatóban felvázolt stílus- és bibliográfiai követelményeknek.

Szerzői útmutatók

1. Általános információk

A Pénzügyi Szemle Szerkesztősége (a továbbiakban: Szerkesztőség) a tanulmányokat elektronikus, szerkeszthető formában várja valamennyi szerzőtől, amelyek elkészítése a Microsoft Office Word programmal szükséges.

A tanulmányokat a folyóirat workflow rendszerének feltöltési felületén keresztül kell beadni, ami egyszeri regisztrációt követően érhető el.
Regisztrálni az űrlap kitöltésével lehet.
A tanulmányok bírálatok nyomán átdolgozott változatait ugyanezen felületen, a már elindított bírálati ügymeneten belül (ugyanazon a sorszámon) kell leadni.

A Szerkesztőség tájékoztatja a szerzőket, hogy a folyóirat által követett etikai irányelvek alapján szavatolniuk szükséges, hogy a tanulmány saját, eredeti szellemi alkotásuk, ugyanazon kutatás eredményeit más, önálló tanulmányban megfelelő hivatkozás nélkül nem szerepeltetik, valamint a kéziratot nem nyújtották be egyidejűleg több folyóirathoz. Ennek szavatolására a Szerzői nyilatkozat kitöltésével és csatolásával van lehetőség, amely nyilatkozat a következő linken keresztül érhető el: szerzői nyilatkozat (egyszerzős kézirat) és szerzői nyilatkozat (többszerzős kézirat).

Tekintettel a folyóirat nemzetközi orientációjára, a magyar nyelven benyújtott tanulmányokat angolul is kérjük megküldeni.

 

2. Tartalmi elvárások, irányelvek

2.1. Cím

A tanulmány címét úgy kell megválasztani, hogy az kellő mennyiségű és minőségű információt nyújtson az olvasónak, összhangban legyen a tanulmány tartalmával. A címválasztás során a 20 szónál hosszabb címek rövidítése szükséges.

2.2. Absztrakt

A tanulmánynak minden esetben rendelkeznie kell egy összefoglalóval, amelynek elkészítése magyar és angol nyelven történik. Az összefoglaló tartalmát úgy szükséges meghatározni, hogy az kellő mennyiségű és minőségű információt nyújtson az olvasónak a tanulmányról annak részletes elolvasása nélkül is.

Az absztrakt kötelező tartalmi elemei a következők:

  • A tanulmány célkitűzése
  • A vizsgált probléma, kérdés bemutatása
  • A kutatás tudományos és gyakorlati relevanciája
  • A kutatás mintája és módszertana
  • A kutatás fontosabb eredményei, következtetései

Az absztrakt terjedelme 100-200 szó.

Az absztrakt mellé szükséges a tanulmányt pozicionáló, legfeljebb 5 kulcsszó, valamint JEL-kód megadása.

2.3. Bevezető

A bevezetőben a következő tartalmi elemek megjelenítése szükséges:

  • A kutatás tudomány- és szakterületi pozíciója
  • A kutatás központi problémájának, kérdésének ismertetése
  • A választott kutatási probléma, kérdés tudományos és gyakorlati relevanciája
    • A tudományos relevanciát mindenképpen szükséges nemzetközi kontextusban is ismertetni

2.4. Szakirodalmi háttér

A szakirodalmi háttér elkészítése során a Szerkesztőség az alábbi irányelvek betartását kéri:

  • Csak a kutatás szempontjából releváns szakirodalmi források kerüljenek feltüntetésre
  • A felhasznált szakirodalom több mint fele nemzetközi forrásból származzon
    • Az értékelés során előnyben részesülnek azok a tanulmányok, amelyek a Scopus vagy a Web of Science rangsorokban kiemelt helyet elfoglaló forrásokra támaszkodnak.
  • A felhasznált szakirodalom legalább egyharmada legfeljebb 5 éves forrásból származzon
  • A szerzők szükség esetén törekedjenek a bemutatott szakirodalmi források kritikai értékelésére is
  • A szerzők törekedjenek a felhasznált szakirodalmi források lehetőségekhez mérten történő összekapcsolására is

2.5. Módszerek és mintavétel

A tanulmány ezen főfejezetében a következő pontok tisztázása, azok megismeréséhez és megértéséhez megfelelő mennyiségű és minőségű információ biztosítása szükséges:

  • Kutatási kérdés(ek), hipotézis(ek) bemutatása, alátámasztása
  • Az adatgyűjtéshez használt módszerek és eszközök bemutatása, alátámasztása
  • A kutatás mintavételi módszereinek és mintájának bemutatása, alátámasztása
  • Az adatelemzéshez használt módszerek és eszközök bemutatása, alátámasztása

2.6. Eredmények

A kutatás eredményeit strukturáltan, megfelelő alfejezetekbe rendezve szükséges bemutatni. A bemutatás során a szerzőknek törekedniük kell arra, hogy az eredmények kötődjenek a felhasznált szakirodalmi forrásokhoz is.

Ebben a főfejezetben csak azok az eredmények kerüljenek bemutatásra, amelyek a kutatás végkövetkeztetéseinek megértéséhez szükségesek.

2.7. Összefoglalás és diszkusszió

A tanulmány összefoglaló főfejezetében a következő tartalmi elemek feltüntetése szükséges:

  • Kutatási kérdés(ek) megválaszolása, hipotézis(ek) értékelése
  • Az eredmények, következtetések gyakorlati üzleti és/vagy szakpolitikai implikációi
  • Az eredmények összehasonlítása a szakirodalom korábbi következtetéseivel
  • A kutatás lehetséges korlátjainak és azok befolyásának bemutatása
  • Az új és újszerű eredmények kiemelése

 

3. Formai követelmények

  • A tanulmányokat minden esetben Microsoft Office Word programban készített, szerkeszthető fájlformátumban szükséges beküldeni
  • A tanulmányokban valamennyi ábrának és táblázatnak szerkeszthető formátumban szükséges szerepelni, szükség esetén a szerkesztést támogató további adathalmazokat is a Szerkesztőség részére kell bocsátani
  • A tanulmány címoldalát minden esetben oldaltöréssel szükséges zárni
  • A tanulmány címoldal nélküli terjedelme 25.000-50.000 karakter (szóközökkel)
  • A hivatkozásokat a szövegközben és az önálló irodalomjegyzékben is szükséges feltüntetni, amelyhez az APA hivatkozási stílus használata elvárás
  • A Pénzügyi Szemle a CrossRef-nél regisztrált szakfolyóirat, ezért a kézirat irodalomjegyzékében linkként szükséges jelölni a hivatkozott cikkek, tanulmányok és könyvek DOI számát (amennyiben azok rendelkeznek ilyennel). Segédlet
  • A főszöveget minden esetben megfelelő terjedelmű, logikailag indokolt egységekre (alfejezetek) szükséges osztani, amely tagolás legfeljebb kétszintű (1.1., 2.1. stb.) lehet
  • Az ábrákat és táblázatokat minden esetben sorszámmal és címmel kell ellátni, amit az ábra vagy táblázat felett szükséges feltüntetni
  • Az ábrák és táblázatok forrását minden esetben szükséges feltüntetni az ábra vagy táblázat alatt

 

4. A lektorálás információi

A Pénzügyi Szemle, a szerkesztőbizottság tudományos minősítéssel rendelkező tagjai, illetőleg külső, tudományos minősítéssel rendelkező, erre felkért személy által lektorált cikkeket közöl. Minden, a folyóirat által közölt írás, műfajtól függetlenül kettős vak lektoráláson megy keresztül. A kettős vak lektorálás módszerének lényege, hogy a lektor számára a szerző, a szerző számára a lektor ismeretlen marad.

4.1. A lektorálás folyamata

A folyóirathoz beküldött valamennyi tanulmány kétlépcsős értékelésen megy keresztül, amelynek szakaszairól a szerzőket a Szerkesztőség minden esetben a levelező szerző megadott elérhetőségén tájékoztatja:

  1. A beküldött tanulmányok főszerkesztő általi ellenőrzése (a tanulmány illeszkedése a lap tartalmához, a szerzői útmutatóban foglaltak betartása). A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy ha a beérkezett tanulmányt nem tartja megfelelő színvonalúnak vagy a folyóirat profiljába illőnek, akkor lektorálás nélkül, szerkesztőségi szinten elutasítsa azt. (Editorial refusal). (Az esszéket, könyvismertetőket, méltatásokat a szerkesztők saját hatáskörben lektorálják, az nem kerül kettős vaklektorálásra.) A magyar és angol nyelven együttesen benyújtott tanulmányok esetében a magyar nyelvű szakmai lektor egyben nyilatkozik arról is, hogy az angol nyelvű változat nyelvezete és stílusa egyrészt megfelel-e a magyar nyelvű változat tartalmának és színvonalának, másrészt önmagában az angol nyelvű tanulmány nyelvezete megfelelő színvonalú-e.
  2. Kettős vaklektorálás az értékelési szempontrendszer mentén.

A Szerkesztőség törekszik arra, hogy a kéziratok előzetes értékelését 2 héten belül, kettős vaklektorálását az előzetes értékeléstől számított 6 héten belül lebonyolítsa, az eredményeket a levelező szerző megadott elérhetőségén keresztül a szerzőkhöz eljuttassa.

A szerzőknek a lektori véleményben foglaltakat minden esetben követniük kell, azokkal szemben kifogással a főszerkesztőnek küldött levélben élhetnek. A kifogásokat minden esetben a lap főszerkesztője értékeli, dönt azok elfogadásáról vagy elutasításáról.

Amennyiben az első körös lektorálás során a tanulmány a ’Jelentős módosítások szükségesek’ értékelést kapta, úgy a módosított kéziratot a Szerkesztőség ismét kettős vaklektorálásra küldi, amely esetben a Szerkesztőség törekszik 4 hetes határidőt tartani.

Amennyiben az első körös lektorálás során a tanulmány a ’Kisebb módosítások szükségesek’ értékelést kapta, úgy a módosított kéziratot a főszerkesztő vizsgálja felül, amelyre a Szerkesztőség törekszik 2 hetes határidőt vállalni.

 

5. A Pénzügyi Szemle etikai szabályai

A Pénzügyi Szemle szerkesztőbizottsága/szerkesztősége szigorúan követi a COPE (Committee on Publication Ethics) által kiadott iránymutatásokat és ajánlásokat. A COPE által kiadott iránymutatások és ajánlások angol nyelven elérhetőek.

A főszerkesztő felelőssége, hogy:

  • megelőzze a kutatással, az eredmények közzétételével kapcsolatban felmerülő problémákat, szabálytalanságok, etikai vétségeket, azok felmerülése esetén azokat kezelje,
  • minden beérkező kéziratot objektíven kezeljen, függetlenül a szerzők nemétől, szexuális irányultságától, vallási meggyőződésétől, etnikai származásától, állampolgárságától vagy politikai nézetétől,
  • értékelje a beérkező kéziratok megfelelőségét, a Pénzügyi Szemle profiljához való illeszkedését és kiválassza a kézirat lektorálására legalkalmasabb szakértőt,
  • felülvizsgálja és tárolja a szerzők által megküldött szerzői nyilatkozatokat,
  • a szerzők panaszait észszerű keretek között kezelje.

A lektor felelőssége, hogy:

  • ellenőrizze a kutatással és a kutatási eredmények közzétételével összefüggő tudományetikai szabályok betartását jelezze az esetleges szabálytalanságokat,
  • a kéziratok objektív, időben történő felülvizsgálatával hozzájáruljon a felelős szerkesztői döntéshozatalhoz, és Pénzügyi Szemle szakmaiságának és minőségének fejlesztéshez,
  • bizalmasan kezelje a kéziratban foglaltakat,
  • plágiumgyanú esetén jelzéssel éljen a felelős szerkesztő felé,
  • időben jelezze a felelős szerkesztőnek a kézirat lektorálására vonatkozó összeférhetetlenségét, vagy alkalmatlanságát.

A szerző felelőssége, hogy:

  • szerzői nyilatkozatban erősítse meg a benyújtott kézirat eredetiségét, annak hivatkozásainak teljességét és valódiságát, illetve azt a tényt, hogy korábban nem lett közölve a cikk semmilyen más lapnál, vagy más egyéb platformon,
  • a már elfogadott és a Pénzügyi Szemlénél publikált tanulmányokat ne terjessze be más laphoz,
  • a benyújtott kézirathoz tartozó összes kutatási adathoz, táblázathoz, forráshoz hozzáférést biztosítson,
  • beküldött kéziratában tiszteletben tartson minden nemet, szexuális irányultságát, vallási meggyőződését, etnikai származást, állampolgárságot vagy politikai nézetet,
  • amennyiben a kézirat közzététele során jelentős hibát észlel, haladéktalanul értesítse erről a felelős szerkesztőt vagy a szerkesztőséget, illetve, ha a cikk már megjelent együttműködjön a szerkesztőséggel a helyesbítés tisztázásában.

A kiadó felelőssége, hogy:

  • a Pénzügyi Szemle biztosítsa a jó gyakorlatok fenntartását és az etikai normák betartását.

Az etikátlan viselkedés kezelésére vonatkozó eljárásrend

  • A Pénzügyi Szemlét érintő helytelen és etikátlan magatartást bárki, bármikor jelezheti a felelős szerkesztőnek vagy a szerkesztőségnek.
  • Bárki, aki jelzéssel él a helytelen, vagy etikátlan magatartásról elegendő információt és bizonyítékot kell benyújtania a felelős szerkesztőnek/szerkesztőségnek.
  • A felelős szerkesztő/szerkesztőség minden jelzést komolyan vesz és kezel, amíg sikeres döntés, vagy következtetés nem születik az ügyben.
  • A Kiadó, a Felelős Szerkesztő, a rovatvezetők és lektorok megteszik a szükséges intézkedéseket annak megakadályozása érdekében, hogy bármely olyan publikáció megjelenhessen, amellyel kapcsolatban az etikátlan magatartás, a kutatásra, vagy a kutatási eredmények publikálására vonatkozó etikai szabályok megsértése felmerült.

A cikkek javítására és visszavonására vonatkozó eljárásrend

A kézirat végleges, szerkesztett változatát a Szerkesztőség minden esetben megküldi a szerzőnek jóváhagyásra. A szerző által jóváhagyott tanulmányt a későbbiekben már nem lehet módosítani.

A végleges jóváhagyás előtt

A szerzőnek lehetősége van a kézirat módosítására és visszavonására a főszerkesztő értesítésével. Amennyiben módosítást kér a szerző, úgy a főszerkesztő felülvizsgálja a kérelmét, és hogyha a módosítás valóban szükséges és elfogadható, úgy jelzi a szerkesztőknek a módosítási kérelmet, akik az alapján javítják a tanulmányt. A szerző vissza is vonhatja a benyújtott kéziratát, ez iránti kérelmét szintén a főszerkesztőnek kell jeleznie.

A végleges jóváhagyás után

A végleges jóváhagyás után tanulmány módosítására és visszavonására nincs lehetőség, azonban a Szerkesztőség mindig biztosítja a lehetőséget, hogy a szerző külön cikkben (a Pénzügyi Szemle hírlevelében) pontosításokat, javításokat tegyen közzé.

 

6. Adatkezelés

A Szerkesztőség minden kézirat benyújtásával, lektorálással kapcsolatos információt bizalmasan kezel. A szerzők engedélye nélkül nem használják fel a kiadatlan kéziratokat saját kutatási célra.

A Szerkesztőség nem használhatja fel a szerzők és/vagy a lektorok személyes adatait személyes célokra.

A Szerkesztőség nem oszthatja meg a szerzők, lektorok személyes kapcsolati adatait (telefonszámok, e-mail címek, postai címek) harmadik féllel. A levelező szerző (correspondent author) e-mail címét a cikkben a lap közzé teszi, kivéve ha annak ellenkezőjét a levelező szerző kifejezetten kéri.

A Szerkesztőség fenntartja a jogot, hogy töröljenek minden szükségtelen szerzőkkel és/vagy lektorokkal kapcsolatos személyes adatot.

Ha bármely személy / szervezet technikai, vagy emberi hiba miatt kéretlen, személyes adatokat tartalmazó e-mailt kap a szerkesztőségtől kérjük, hogy a lehető leghamarabb töröljék az e-mailt és értesítsék a szerkesztőséget a kéretlen e-mailről.

 

7. Archiválás

A Pénzügyi Szemle korábbi számai elérhetőek és ingyenesen letölthetőek a folyóirat honlapján.

A folyamatos elérhetőség biztosítása érdekében minden új lapszám megjelenésekor a korábbi szám azonnal feltöltésre kerül az archívumban.

Ha bármilyen további kérdése van, kérjük, ne habozzon kapcsolatba lépni a Pénzügyi Szemle Szerkesztőségével a penzugyiszemle@uni-corvinus.hu címen.

A Pénzügyi Szemle Szerkesztősége

Tanulmányok

Section default policy

Adatvédelmi nyilatkozat

A folyóiratnál megadott nevek és email címek kizárólag a folyóiratnál ismertetett céllal lesznek felhasználva. Egyéb célokra, harmadik félnek nem kerülnek átadásra. Adatkezelési tájékoztató